A crescut doar cu mama, tatăl a plecat la scurt timp după ce s-a născut. A învățat destul de devreme ce înseamnă lipsurile, dar și responsabilitatea. Dar toate aceste încercări şi educaţia aleasă au făcut-o puternică, reuşind de 20 de ani să-şi construiască o carieră artistică frumoasă, îmbinând teatrul cu muzica. Este povestea de viață a cântăreței și actriței Aliona Triboi care a participat la emisiunea Dosar de Viață de la Vocea Basarabiei și a vorbit despre copilărie, absența tatălui, carieră și lupta continuă pentru artă.
Aliona Triboi a fost un copil ascultător, cuminte și matur înainte de vreme. Știa că este crescută doar de mama și a învățat să nu ceară nimic în plus. A învățat că fiecare dorință se câștigă și că efortul trebuie respectat, mai ales atunci când știi că părintele de lângă tine face tot ce poate.
„În clasele primare când solicitam sau o rugam pe mama mea deși știam că nu prea aveam bani și nu ne permitem și încercam să fiu un copil cât mai cuminte posibil, comod dar când o rugam să-mi cumpere o gumă de mestecat tip-top erau atunci sau Turbo din alea când făceam schimb cu acele cartonașe din guma de mestecat, țin minte ca mama îmi spunea așa: ok susții examenul pe nota nouă, sau cum era cinci sau 4 cel puțin și atunci îți iau gumă. Și eu făceam tot posibilul ca să susțin examenul maxim de bine și atunci mama bineînțeles că.”
Copilăria a însemnat și comparații dureroase. Absența tatălui a fost o realitate prezentă încă din copilărie, conștientizată treptat, prin întrebări simple, dar apăsătoare.
„Am înțeles dintotdeauna că este un om lipsa la noi în familie pentru că, vedeam că toată lumea are 2 părinți or, eu aveam doar unul și mai ales atunci când bunelul îmi spunea: Alionica eu ți-s tata și bunel și atunci primele licăre au început să apară, de ce îmi zice așa? Înseamnă că trebuie să existe și un tata. Apoi mai târziu acceptând și înțelegând situația în profunzime am scris și o poezie. Poate nu-s frumoasă, nici deșteaptă tare, Sunt neascultătoare ca orișicare copil, Cu ce am greșit în fata dumitale tăticule , la mine tu de ce nu vii, ies seara la portiță, să vad ce se petrece în lumea asta mare și fără să o înțeleg trec copilași de mâna cu părinții numai ai mei cu mine nu mai trec!”
Drumul artistic al Alionei Triboi a fost clădit cu multă muncă și răbdare. A participat la numeroase concursuri, a colaborat cu marele compozitor Liviu Știrbu, cu formația Zdob și Zdub. Mulți ani a fost backing vocal pentru unii interpreți de la noi până când un artist ia dat cel mai bun sfat – să se concentreze pe propria carieră.
„Valy Boghean a fost acel artist, ne-am întâlnit cu el într-o zi prin centru pentru că acolo erau studiourile la care mergeam să trag voci pentru unul pentru altul și atunci așa din vorbă în vorbă mi-a zis: Tu cânți foarte bine, trebuie să te concentrezi pe tine și să-ți faci propria carieră. Ce sfat? Foarte prețios apropo. Eu am avut noroc, cumva D-zeu a ghidat toți oamenii să-mi iasă în cale exact la momentul potrivit, la timpul potrivit, pentru ca într- o altă perioada a vieții un actor celebru de la noi mi-a zis: dacă nu te simți bine la facultatea de actorie, du-te la canto estrado și jazz pentru că o să faci ce e mai aproape de tine și o să te adâncești în domeniul tău. Și iarăși le mulțumesc tuturor”.
Emisiunea „Dosar de Viață” este difuzată la Vocea Basarabiei TV & Radio în fiecare sâmbătă, de la ora 21:00, și duminica, în reluare, de la ora 22:00.






