Președintele Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), Odile Renaud-Basso, va efectua o vizită în Republica Moldova în perioada 18-19 decembrie.
Ea se va întâlni, în cadrul vizitei de joi și vineri, cu președinta Maia Sandu, prim-ministrul Alexandru Munteanu, precum și cu alți oficiali, parteneri de afaceri, diplomați și reprezentanți ai societății civile. Astfel, președintele BERD va reafirma angajamentul instituției față de reformele economice din Republica Moldova.
„R. Moldova se află în fața unei oportunități unice pentru o generație: perspectiva aderării la UE. Această aspirație politică reprezintă, totodată, un motor puternic pentru reforme și creștere economică, în interesul fundamental al statului. BERD este hotărâtă să joace un rol important în sprijinirea R. Moldova pe acest drum, în special prin încurajarea investițiilor și oferirea de asistență pentru reformele economice” a declarat Odile Renaud-Basso.
Conform unui comunicat emis de BERD, Odile Renaud-Basso se va afla, la sfârșitul acestei săptămâni, la Chișinău, pentru „a-și exprima sprijinul ferm față de agenda de reforme economice a statului, în contextul eforturilor Republicii Moldova de aderare la Uniunea Europeană”.






