O nouă ediție a emisiunii „Eurosecuritate” de la Vocea Basarabiei a fost dedicată analizei rezultatelor alegerilor parlamentare din Republica Moldova și implicațiilor geopolitice ale acestora. Invitatul emisiunii a fost profesorul universitar, doctorul habilitat Victor Juc, director al Institutului de Studii Juridice, Politice și Sociologice al Universității de Stat din Moldova, care a oferit o radiografie amplă a campaniei electorale și a contextului regional în care s-a desfășurat scrutinul.
O campanie complexă și profund diferită
Potrivit lui Victor Juc, actuala campanie electorală s-a remarcat prin două noutăți majore: activizarea formațiunilor pro-ruse în comunitățile din Occident și folosirea masivă a rețelelor sociale, în special a platformei TikTok, în detrimentul dezbaterilor clasice de la televiziune.
„Dacă în anii ’90 și 2000 concurenții electorali se împrumutau de la bănci pentru a cumpăra timp de antenă, acum am văzut cât de des reprezentanții partidelor preferau să comunice direct, online, fără să mai treacă prin filtrele mass-media”, a menționat expertul.
El a subliniat că procesul electoral a fost „foarte complicat și foarte complex”, atât prin dinamica internă, cât și prin implicarea instituțiilor statului, care au acționat pentru a preveni interferențele externe și tentativele de corupere a votului.
Instituțiile statulului – mobilizare exemplară
Profesorul Juc consideră că victoria forțelor pro-europene se explică, în primul rând, prin mobilizarea cetățenilor, dar și prin funcționarea eficientă a instituțiilor.
„Instituțiile au învățat din lecțiile scrutinele anterioare. Au acționat în prevenție și au reușit să evite escaladarea situației. În linii mari, putem spune că, datorită lor, alegerile au fost democratice și corecte”, a declarat acesta.
În opinia sa, măsurile de profilaxie adoptate de autorități, inclusiv intervențiile instanțelor și ale Centrului Național Anticorupție, au limitat influențele financiare și propagandistice venite din exterior, în special din Federația Rusă.

Federația Rusă: a treia înfrângere
Analistul a remarcat că Federația Rusă a suferit o nouă înfrângere strategică, după cele de la referendumul din 2024 și alegerile prezidențiale din același an.
„Moscova a încercat să folosească mecanismele democrației electorale pentru a-și consolida prezența, dar cetățenii nu au dat crezare promisiunilor despre ‘resetarea relațiilor’ și ‘hidrocarburi ieftine’. Societatea moldovenească a demonstrat că este, în majoritate, proeuropeană”, a afirmat Juc.
„Federația Rusă își dorește ca Republica Moldova să rămână parte a lumii ruse, cu un rol geopolitic și civilizațional definit, dar, în prezent, influența sa a scăzut semnificativ”, a adăugat invitatul.
Interferențele online – noua frontieră a manipulării
Un alt aspect analizat a fost rolul rețelelor sociale în influențarea votului și cazul Partidului „Democrația Acasă”, devenit subiect de investigație privind potențiale interferențe online.
Victor Juc a atras atenția că mediul digital devine „terenul principal al confruntărilor politice”, unde narațiunile pot fi amplificate algoritmic și direcționate spre anumite segmente de electorat.
„Viața politică s-a mutat în spațiul virtual, unde bătăliile sunt mai intense decât în spațiul fizic. TikTok-ul, în special, a devenit un instrument de campanie cu efecte greu de controlat”, a remarcat acesta.
În privința sesizărilor privind anularea mandatelor, Juc a pledat pentru prudență și respectarea principiilor democratice:
„Pentru democrația din Republica Moldova ar fi mai bine ca partidul să fie amendat, nu exclus din viața politică. Retragerea voturilor ar deschide un precedent periculos și ar alimenta narațiunile propagandistice ale Moscovei.”
În final, expertul a subliniat că, deși influența rusă nu va dispărea, urmează o perioadă de calm strategic, în care ambele tabere își vor reevalua strategiile.
„Interferențele vor continua, dar probabil după o mică pauză. Federația Rusă a pierdut o ocazie majoră și va aștepta momentul potrivit pentru a reveni. Important este că instituțiile moldovenești au demonstrat maturitate, iar cetățenii au ales direcția europeană.”
Vizionați dialogul integral pe YouTube.
Emisiunea este realizată în cadrul proiectului „Vocea Basarabiei: informații și reziliență informațională românească în R. Moldova”, finanțat de către Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova. Conținutul acestei emisiuni nu reprezintă poziția oficială a Departamentului pentru Relația cu Republica Moldova.






