VOCEA CARE NE UNEȘTE

LIVE

Promo-LEX a raportat mai multe nereguli în primele ore ale procesului de votare

Observatorii Promo-LEX au raportat mai multe nereguli în primele ore de la deschiderea secțiilor de votare, inclusiv încălcarea secretului votului, transportarea organizată a alegătorilor și prezența nejustificată a persoanelor neautorizate în apropierea secțiilor de votare. Constatările au fost prezentate de misiunea de observare Promo-LEX într-un briefing de presă, relatează IPN.

Potrivit Promo-LEX, în două cazuri s-a observat transportarea organizată a alegătorilor cu vehicule cu numere de înmatriculare transnistrene. De exemplu, în Căușeni, în apropierea secțiilor de votare nr. 5 și 6, cel puțin 70 de persoane au fost aduse simultan cu 18 mașini înmatriculate în regiunea transnistreană. Alegătorii s-au adunat în fața secțiilor, înainte de a intra treptat pentru a vota.

- Advertisement -

Totodată, în trei cazuri a fost constatată prezența materialelor publicitare electorale în apropierea sau chiar în interiorul secțiilor de votare. În alte opt cazuri, secretul votului a fost încălcat. În plus, a existat un caz în care procesul electoral a fost filmat de reprezentanții concurenților, precum și un caz de vot în grup, considerat nejustificat.

Șeful Misiunii de Observare a Alegerilor Promo-LEX, Nicolae Panfil, a declarat că în 93 din cele 627 de cazuri monitorizate, secțiile de votare s-au deschis fie cu întârziere, fie mai devreme decât ora programată. De asemenea, au fost raportate unele deficiențe tehnice sau organizatorice. În șase cazuri, cel puțin un operator lipsea, iar în 14 secții de votare, camerele de supraveghere nu funcționau în momentul pregătirii procedurilor de votare. De asemenea, în opt cazuri, urnele de vot nu erau sigilate conform reglementărilor în vigoare.

Reprezentanții Promo-LEX încurajează cetățenii să raporteze orice nereguli sau abateri, atât autorităților competente, cât și prin intermediul platformelor puse la dispoziție de organizație.

Author

Articole similare

cele mai populare

Preluarea textelor de pe pagina www.voceabasarabiei.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.voceabasarabiei.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite și cele electronice vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia Vocea Basarabiei.