Președinta Oficiului Teritorial Glodeni al fostului partid „Șor” a fost condamnată la 5 ani și 6 luni de închisoare. Decizia a fost pronunțată de Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani.
Aceasta este acuzată de acceptarea cu bună știință a finanțării formațiunii din partea unui grup criminal organizat, în formă prelungită, în calitate de complice. Inculpata își va executa pedeapsa într-un penitenciar pentru femei, anunță Procuratura Anticorupție.
Totodată, ea a fost privată de dreptul de a ocupa funcții de conducere în partide sau organizații politice, de a exercita activități de administrare financiară sau de organizare logistică în cadrul formațiunilor politice și al entităților asociative cu scop politic pentru o perioadă de 5 ani.
„De asemenea, din contul inculpatei, a fost dispusă confiscarea în folosul statului a sumei de peste 5,3 milioane de lei, cu titlu de mijloace bănești utilizate la comiterea infracțiunii, fiindu-i confiscat și telefonul mobil de model „Iphone X”. Sechestru aplicat pe bunurile inculpatei în valoare de peste 1,5 milioane de lei a fost menținut”, a informat Procuratura Anticorupție.
Potrivit probatoriului, inculpata, activând în calitate de Președinte al Oficiului Teritorial Glodeni al fostului Partid Politic „Şor”, în calitate de complice, în perioada iulie 2022 – octombrie 2022, ar fi acceptat cu bună știință finanțarea formațiunii din partea grupului criminal organizat, în suma totală de de 5 320 167 de lei. Banii ar fi fost destinați pentru achitarea protestelor organizate de partid și achitarea salariilor necontabilizate membrilor de oficii teritoriale.
Aceasta nu și-a recunoscut vinovăția. Sentința poate fi atacată la Curtea de Apel Centru în termen de 15 zile.






