VOCEA CARE NE UNEȘTE

LIVE

Fost adjunct al serviciului secret din R. Moldova, audiat la DIICOT

Fostul șef adjunct al Serviciul de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, care ar fi divulgat secrete de stat ale României către KGB-ul din Belarus, urmează să ajungă pentru a fi audiat la sediul central al DIICOT din România. El a fost capturat luni seara la Timișoara și preluat cu mandat de aducere, transmite Digi24.

Se întâmplă după ce luni, polițiștii Direcției de Combatere a Criminalității Organizate, împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T., au reținut luni un fost șef din cadrul Serviciului de Informații și Securitate al Republicii Moldova. Bărbatul în vârstă de 47 de ani, este cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de trădare prin transmitere de informații secrete de stat.

- Advertisement -

Conform informațiilor furnizate de DIICOT, începând cu anul 2024 și până în prezent, suspectul, care a deținut anterior funcții de conducere în cadrul Serviciului de Informații și Securitate al Republicii Moldova, a fost angrenat „în activități de divulgare neautorizată a unor informații secrete de stat, către reprezentați ai unei puteri străine, respectiv ofițeri din cadrul Comitetului Securității de Stat – KGB al Republicii Belarus, în condiții de natură să pună în pericol securitatea națională a României”.

Astfel, între anii 2024-2025, suspectul a realizat doua întâlniri, ambele în Budapesta, cu ofițeri de informații din cadrul KGB-ului din Belarus, „existând suspiciuni rezonabile ca aceste întrevederi au avut drept scop transmiterea de instrucțiuni și efectuarea de plăți pentru serviciile prestate”, mai precizează DIICOT din România.

Menționăm că ancheta, desfășurată sub egida EUROJUST, a beneficiat de sprijinul serviciilor de informații din România, Ungaria, Cehia și Republica Moldova.

Anterior, presa din România a scris că ar fi vorba despre Alexandru Bălan, fost director adjunct al SIS, care a fost reținut pe aeroportul din Timișoara și transportat la București. Ulterior, Serviciul de Informații și Securitate al Republicii Moldova, a confirmat că este vorba de un fost ofițer de rang înalt al SIS, fără a oferi însă detalii despre identitatea acestuia.

Author

Articole similare

cele mai populare

Preluarea textelor de pe pagina www.voceabasarabiei.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.voceabasarabiei.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite și cele electronice vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia Vocea Basarabiei.