Spectacol în Liga Campionilor: Victorii pentru Real Madrid și Liverpool

15 Februarie 2018 02:00 7263 0

Aflată cu cuțitul la os, după ce a ratat toate obiectivele sezonului, Real Madrid era condamnată să câștige meciul cu PSG, din prima manșă a optimilor de finală ale Champions League, singurul trofeu pe care îl mai poate câștiga. Cristiano Ronaldo a ratat pe bandă rulantă în prima repriză, însă francezii au deschis scorul pe Bernabeu. Neymar i-a pasat cu călcâiul lui Rabiot, care a şutat perfect.

Galacticii au egalat chiar înaintea pauzei, după ce Kroos a scos un penalty controversat, iar Ronaldo nu l-a iertat pe Areola. Pe final, starul portughez a profitat de o greşeală a portarului advers şi i-a adus în avantaj pe madrileni.

Marcelo a stabilit scorul final - Real - PSG 3 la 1, iar galacticii au devenit mari favoriţi la calificarea în sferturile UEFA Champions League înaintea returului de pe Parc des Princes.

Liverpool a zdrobit FC Porto în deplasare cu 5-0, după tripla lui Sadio Mane și reușitele lui Salah și Firmino. Golul lui Salah a fost al 30-lea în 36 de meciuri pentru Liverpool, în timp ce Firmino a ajuns la al optulea gol în această campanie europeană pentru cormorani, la fel ca Mane.

Înainte de victoria cu 5-0 de pe Dragao, cormoranii nu mai câştigaseră niciodată un meci în Portugalia. Acum, doar un dezastru îi mai poate împiedica pe jucătorii lui Klopp să meargă în sferturi, pentru prima oară în ultimii nouă ani.

Marți, Tottenham a făcut un pas important spre calificarea în sferturile de finală, după 2-2 cu Juventus, la Torino, în timp ce Manchester City îşi poate face deja planuri pentru faza următoare a competiţiei, graţie succesului clar din Elveţia, 4-0 cu Basel.

Real Madrid - PSG 3-1
Echipele de start:
Real Madrid (4-3-3): Navas - Nacho, Varane, Ramos, Marcelo - Modric, Kroos, Casemiro - Isco, Benzema, Cristiano Ronaldo;
Rezerve: Casilla - Bale, Theo Hernandez, Lucas Vazquez, Achraf, Asensio, Kovacic;
Antrenor: Zinedine Zidane;

PSG (4-3-3): Areola - Daniel Alves, Marquinhos, Kimpembe, Yuri - Verratti, Lo Celso, Rabiot - Mbape, Cavani, Neymar;
Rezerve: Trapp - Thiago Silva, Di Maria, Meunier, Diarra, Draxler, Pastore;
Antrenor: Unai Emery.

FC Porto - Liverpool 0-5
Porto (4-2-3-1): Jose Sa - Ricardo, Reyes, Marcano, Telles - Sergio Oliveira, Herrera - Marega, Otavio, Brahimi - Soares;
Antrenor: Sergio Conceicao;

Liverpool (4-3-3): Karius - Alexander-Arnold, Lovren, Van Dijk, Robertson - Milner, Henderson, Wijnaldum - Salah, Firmino, Mane;