Se știu cele 26 de echipe calificate direct în grupele UEFA Champions League

31 Mai 2019 13:18 81 0 Ultima modificare 31 Mai 2019 13:29

Chalesa a câștigat Europa League, după 4-1 în finala cu Arsenal, și, pentru că avea deja locul asigurat în grupele UEFA Champions League, grație clasării în primele 4 din Premier League, o nouă poziție a fost eliberată, scrie digisport.ro

De acest lucru va profita Franța, care va trimite astfel 3 formații în cea mai importantă competiție continentală intercluburi. Ultima care a primit biletele este Lyon.

Astfel, în acest moment cunoaștem cele 26 de echipe care vor merge direct în grupele UEFA Champions League în sezonul următor. Celelalte 6 formații vor fi aflate după desfășurarea preliminariilor.

 

Echipele calificate în grupele UEFA Champions League 2019-2020

Spania: Barcelona, Atletico Madrid, Real Madrid, Valencia

Anglia: Manchester City, Liverpool, Chelsea, Tottenham Hotspur

Italia: Juventus, Napoli, Atalanta, Internazionale Milano

Germania: Bayern Munchen, Dortmund, Leipzig, Leverkusen

Franța: Paris Saint-Germain, LOSC Lille, Lyon

Rusia: Zenit, Lokomotiv Moscova

Portugalia: Benfica

Ucraina: Șahtior Donețk

Belgia: Genk

Turcia: Galatasaray

Austria: Salzburg

Campioanele primelor 6 țări în clasamentul coeficienților vor face parte din urna 1 la tragerea la sorți, alături de câștigătoarele din Champions Leage și Europa League.

URNA 1: Barcelona, Manchester City, Juventus, Bayern, PSG, Zenit, Liverpool/Tottenham, Chelsea

Calendarul UEFA Champions League 2019/2020

IUNIE

  • 11 iunie: Tragerea la sorți a rundei preliminare, Nyon
  • 18 iunie: Tragerea la sorți a tururilor I și II, Nyon
  • 25 iunie: Semifinalele rundei preliminare
  • 28 iunie: Finala rundei preliminare

IULIE

  • 9/10 iulie: Turul I, prima manșă
  • 6/17 iulie: Turul I, manșa secundă
  • 22 iulie: Tragerea la sorți a turului III, Nyon
  • 23/24 iulie: Turul II, prima manșă
  • 30/31 iulie: Turul II, manșa secundă

AUGUST

  • 5 august: Tragerea la sorți a play-off-ului, Nyon
  • 6/7 august: Turul III, prima manșă
  • 13 august: Turul III, manșa secundă
  • 20/21 august: Play-off, prima manșă
  • 27/28 august: Play-off, manșa secundă
  • 29 august: Tragerea la sorți a grupelor, Monaco

SEPTEMBRIE

  • 17/18 septembrie: Grupe, etapa 1

OCTOMBRIE

  • 1/2 octombrie: Grupe, etapa 2
  • 22/23 octombrie: Grupe, etapa 3

NOIEMBRIE

  • 5/6 noiembrie: Grupe, etapa 4
  • 26/27 noiembrie: Grupe, etapa 5

DECEMBRIE

  • 10/11 decembrie: Grupe, etapa 6
    16 decembrie: Tragerea la sorți a optimilor, Nyon

FEBRUARIE

  • 18/19/25/26 februarie: Optimi, prima manșă

MARTIE

  • 10/11/17/18 martie: Optimi, manșa secundă
  • 20 martie: Tragerea la sorți a sferturilor și a semifinalelor, Nyon

APRILIE

  • 7/8 aprilie: Sferturi, prima manșă
  • 14/15 aprilie: Sferturi, manșa secundă
  • 28/29 aprilie: Semifinale, prima manșă

MAI

  • 5/6 mai: Semifinale, manșa secundă
  • 30 mai: Finala – Ataturk Olimpiyat Stadi, Istanbul
© 2018 Vocea Basarabiei

Autentificare

Utilizator *
Parola *
Ține-mă minte