Sheriff Tiraspol, FCSB București, Craiova și CFR Cluj vor juca în turul al treilea al UEFA Europa League

Sheriff a fost eliminată din Liga Campionilor, dar va continua în Liga Europa

Sheriff a remizat cu macedonienii de la Shkendija 0-0, scor general după două meciuri, 0-1, în meciul retur al turului doi de calificare al Ligii Campionilor și părăsește competiția, scrie moldfootball.com.

Tiraspolenii vor continua lupta în turul 3 preliminar al Ligii Europei, unde vor întâlni Valur din Islanda.

Steliștii au învins Rudar

FCSB merge în turul 3 preliminar al Europa League, după ce a spulberat-o pe Rudar Velenje în manşa a doua, scor 4-0, pe o arenă aproape goală. Roş-albaştrii s-au impus cu 6-0 la general şi se vor lupta pentru play-off cu croații de la Hajduk Split, notează digisport.ro.

După 2-0 în Slovenia, vicecampioana a marcat în poarta lui Rudar Velenje dintr-un penalty obținut de Bălașa și transformat de Florin Tănase. A fost primul gol al căpitanului în acest sezon.

O premieră în tricoul roș-albastru a fost și reușita superbă a lui Moruțan, care s-a distrat cu toată apărarea slovenă. Gnohere, intrat la pauză, a ratat două ocazii uriașe în mai puțin de trei minute.

Autorul dublei cu Dinamo, Florinel Coman, a punctat din nou, pentru 3-0, după pasa lui Jakolis, pentru ca în prelungiri Moruţan să treacă la serviciu şi i-a pasat superb lui Daniel Benzar, care a stabilit scorul final.

FCSB rămâne cu bilanţ perfect în faţa echipelor din Slovenia - 4 meciuri, 4 victorii, golaveraj 11-0 - şi se pregăteşte de dubla cu Hajduk Split.

Roș-albaștrii i-au mai întâlnit pe croaţi în grupele UEFA Champions League, în sezonul 1994/95, când cele două echipe și-au împărțit victoriile.

CFR a fost eliminată din Liga Campionilor, Craiova își așteaptă debutul în acest sezon european

Campioana CFR Cluj, eliminată de Malmo din preliminariile Ligii Campionilor, 0-1 și 1-1, o va întâlni pe Alashkert în Europa League, în timp ce Universitatea Craiova va evolua împotriva nemților de la RB Leipzig, în aceeași comptetiție.

Luni se trage la sorți programul întâlnirilor din play-off

Luni, 6 august, de la ora 14:30, va avea loc la Nyon tragerea la sorţi a play-off-ului Europa League.

Trei reprezentante are România și una Moldova în această competiţie, în turul 3, care se va desfăşura pe 9 şi 16 august.

Astfel, luni, FCSB, CFR Cluj şi Craiova, pe deoparte, și Sheriff Tiraspol, pe de altă parte, îşi vor afla posibilele adversare din play-off-ul competiţiei. Luni, vei afla toate amănuntele în timp real pe digisport.ro şi m.digisport.ro.