Croația și Franța vor juca în marea finală a Campionatului Mondial; Balcanicii au învins Anglia

Selecționata Croației s-a calificat în finala Campionatului Mondial din Rusia după ce a învins Anglia cu scorul de 2-1. În timpul regulamentar scor a fost egal, 1-1, croații reușind golul calificării istorice în minutele de prelungire. A fost pentru a treia oară în acest turneu final când croații au învins după prelungiri și lovituri de departajare.

Zeci de mii de croați sărbătoresc în centrul orașului Zagreb și în alte orașe ale țării calificarea istorică a naționalei lor în finala celui mai important turneu fotbalistic dedicat echipelor naționale.

În ultimul act al turneului final din Rusia, naționala Croației va înfrunta Franța, într-o partidă programată duminică, de la ora 18:00 - ora Chișinăului.