Portugalia a devenit noua campioană europeană la futsal

După fotbal, Portugalia a devenit noua campioană europeană și la futsal. În finala turneului continental, lusitanii și-au învins rivala vecină și deținătoarea în exercițiu a trofeului, Spania, scor 3-2. Golgheterul campionatului, Ricardinho a adus Portugalia în avantaj încă în primul minut.

Spaniolii și-au revenit destul de greu, dar au fost în stare să preia conducerea pe tabelă după golurile lui Tolra și Lin. Lusitanii nu au renunțat la luptă și pe final Bruno Coelho a restabilit egalitatea. Același jucător a dat lovitura decisivă în prelungirile partidei, aducând astfel țării sale primul titlu european.

În schimb, Spania și-a oprit hegemonia din ultimii 13 ani, perioadă în care a câștigat 5 trofee. Pe locul 3 la competiția din Slovenia s-a clasat Rusia, care a trecut de Kazahstan cu 1-0.