Simona Halep a câștigat duelul cu Irina Begu și va juca în finala de la Shenzhen

Simona Halep s-a impus în două seturi în fața Irinei Begu, scor 6-1, 6-4 și este prima calificată în finala turneului de la Shenzhen. În ultimul act ar putea să o întâlnească pe Maria Sharapova, care de la ora 10:00, joacă împotriva Katerinei Siniakova.

Liderul mondial a pierdut un singur set în drumul spre "careul de aşi" al competiţiei din China. După un 6-4, 6-1 cu americanca Nicole Gibbs, Halep a pierdut primul act, însă a revenit în optimi contra chinezoaicei Ying-Ying Duan, de care a trecut cu 3-6, 6-1, 6-2.

Sfertul de finală cu bielorusa Aryna Sabalenka a fost şi cel mai convingător joc al constănţencei de la începutul anului încoace. Simona nu i-a dat nicio şansă adversarei, pe care a învins-o cu un dublu 6-2.

Irina Begu a pierdut tot un singur set în drumul spre semifinale, şi tot în optimile de finală.

A patra favorită de la Shenzhen a învins-o cu 6-1, 6-2 în primul tur pe chinezoaica Fangzhou Liu, după care a învins-o pe rusoaica Ekaterina Alexandrova în trei seturi, 4-6, 6-1, 6-2.

Locul 43 WTA a trecut în sferturi de Timea Babos, cu un dublu 7-5, după aproape două ore de joc.

Cele două românce şi-au asigurat câte 43.663 de dolari şi 110 puncte WTA şi vor fi adversare pentru şasea oară în circuitul WTA. Halep a câştigat de fiecare dată. Begu şi-a adjudecat un singur set în toate cele cinci meciuri disputate până acum.

În 2007, Simona s-a impus cu 6-3, 6-4 în sferturile unui turneu futures la Bucureşti, în 2008 în primul tur al altei competiţii futures la Bucureşti, cu 7-5, 6-2, iar în 2012 în optimile turneului de la Hobart, cu 6-4, 6-2.

În 2016 în sferturile turneului de la Madrid, Halep a câştigat cu 6-3, 0-6, 6-1. A fost şi cel mai tensionat moment dintre cele două. Simona s-a plâns de modul în care s-a manifestat staff-ul Irinei la acel meci. Constănţeanca a spus după acel meci că "setul 2 a fost un cadou de Paşte". Cele două s-au împăcat însă ulterior şi au ajuns să joace chiar şi împreună, în proba de dublu.

Tot în 2016, în primul tur la Wuhan, Irina a abandonat în ultimul duel direct la scorul de 3-6, 0-2.

Partida dintre Simona Halep şi Irina Begu va fi transmisă ÎN DIRECT de Digi Sport 1, vineri dimineață, de la ora 8:00. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro şi m.digisport.ro.

Halep şi Begu sunt partenere şi la dublu la Shenzhen. Sunt calificate în semifinale, unde vor juca tot vineri, după meciul de simplu, contra cuplului Anna Blinkova (Rusia)/Nicola Geuer (Germania).

Româncele vin după o revenire incredibilă în super tie-break-ul duelului 100 % românesc cu Irina Baraşi Mihaela Buzărnescu, din sferturile de finală: au fost conduse cu 0-7 şi au salvat cinci mingi de meci înainte de a se impune în final cu 4-6, 6-4, 13-11.

În primul tur, Irina şi Simona au avut nevoie tot de super tie-break pentru a le învinge pe Han şi Liang, scor 5-7, 6-2, 11-9.